Akdeniz foku yavruları doğaya geri salınacak

Toplam 105 günlük rehabilitasyon süresinin ardından, iki öksüz Akdeniz foku yavrusu, 2 Nisan 2011’de Gazipaşa ve Anamur arasındaki ücra ve bakir kıyılarda doğaya geri salınacak. Salınma alanı, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın koordinasyonundaki Ulusal Fok Komitesi tarafından belirlenmiş olan 17 “Önemli Fok Alanı”ndan birisi.

Fokların salınma operasyonunda Çevre ve Orman Bakanlığı, İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve SAD-AFAG yer alacak. İki Akdeniz foku yavrusu Foça Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve SAD-AFAG işbirliği ile, Foça’daki Akdeniz Foku Rehabilitasyon Merkezi’nde 18 Aralık 2010’dan bu yana bakım altındaydı. Fokların genel sağlık durumu iyi; herhangi bir hastalık veya anormallik gözlenmiyor. 31 Mart 2011’de ÖÇKKB personeli ve SAD-AFAG ekibi eşliğinde, İzmir’deki veteriner polikliniğinden veterinerler tarafından alınan kan ve dışkı örnekleri ile burun deliğinden alınan mukus örneklerinin analiz sonuçları, yavru foklarda herhangi bir hastalık belirtisi olmadığını gösterdi. Rehabilitasyon ekibinin tesisteki besleme ve temizleme işlemleri sırasında yavru foklarla hiçbir şekilde etkileşime girmemek için sarfettiği hassas çabanın sonucu olarak; foklar bakıcılar ile mesafeyi koruyorlar ve birimdeki “yapay mağara”nın içine saklanarak veya havuza dalıp uzun süre dipte kalarak, bakıcılardan uzak duruyorlar. Ekip birimin dışında oluşturulan bölümde, duvarda açılan küçük deliklerden havuza bakarak, yavrulara fark ettirmeden onları sürekli gözlemliyor. Ayrıca, İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nün veterineri ve ÖÇKKB ekibi (bir biyolog da dahil) tesisi çeşitli zamanlarda ziyaret ederek, Ozan Veryeri ile gözlemlere katıldı ve Akdeniz foku yavrularının sağlıklı olduğu ve fokların ürkek davranış biçimini gösterdiği sonucuna ulaştı.

Bu arada, 19 Şubat-18 Mart 2011 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi veterineri Avni Gök nedeniyle SAD-AFAG birtakım sorunlar yaşadı. Bu süre içinde A. Gök yavruların beslenmesine ve birimin temizliğine devam etmiştir. Daha sonra, Çevre ve Orman Bakanlığı Avni Gök’ün buradaki görevine son verilmesine ve SAD-AFAG’ın göreve geri çağırılmasına dair bir resmi yazı tebliğ etti. 1 Nisan 2011 tarihi itibarıyla yavru fokların ağırlıkları 34 kg ve 37 kg, boyları ise 128 cm and 135 cm. Ekibimiz yavruların doğaya uyum sağlamayabilmesi için gereken fiziksel ve davranışsal kapasiteye ulaşması için büyük çaba sarfetmekte. Mart ayı sonu itibarıyla, rehabilitasyon ekibi yavru fokların farklı türleri avlama yeteneklerine ve doğal yaşama adapte olmak için gereken sağlık durumlarına bakarak, yavruların vahşi yaşama salınmaları için yeterli rehabilitasyonu aldıkları sonucuna ulaştılar.