Akdeniz Fokunun Antalya ve Muğla Kıyılarında Korunması

Antalya ve Muğla kıyıları nesli azalan Akdeniz Fokunun ülkemizdeki en önemli barınma, yaşama alanlarından. Özellikle mağaralarında verilen rahatsızlıklar ve mağaralarda biriken katı atık ve çöpler türe yönelik önemli risk faktörlerinden.

Bu amaçla, bir dizi hedef etkinlik belirlenerek SAD-AFAG tarafından bir proje başlatıldı.

Kısa adı COMSTR3 olarak anılan Projemizin tam adı CONSERVATION OF MONK SEAL IN MUĞLA AND ANTALYA PROVINCES THROUGH CONCRETE ACTION — AKDENİZ FOKUNUN MUĞLA VE ANTALYA İL KIYILARINDA SOMUT ADIMLARLA KORUNMASI

COMSTR3 Projemiz 2021-2023 yılları arasında sürecek. Özellikle bu nadir türün yaşam alanları ve kısmen de doğrudan türün korunmasına yönelik ilk etkinlikler bu sene Haziran ve Temmuz aylarında Muğla’da Bodrum ve Ören kıyıları ile Temmuz ve Ağustos aylarında Antalya’da Kaş, Kalkan, Kekova ile Antalya Falezler bölgelerinde gerçekleşti.

Projede gerek Antalya gerekse Muğla ‘da gösterge niteliğinde belirli Önemli Fok Alanları ile bu kıyılardaki belirli mağaralar özellikle mercek altına alınacak. Bu kıyı ve mağaralarda türe yönelik farklı sektörler ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan rahatsızlıklar yakından izlenecek. Burada amacımız bu yasadışı mağara girişleri ve rahatasızlıkları şikayet etmek ve mevzuat gereği cezalar kesilmesi vs değil kesinlikle. Sektörlerin bir oto kontrol ile kendi içlerinde bir iç denetim oluşturulması ve deniz-doğa koruma kültürünün yaygınlaşarak ilgili sektörler, özellikle de kamuoyu tarafından benimsenmiş olmasını sağlamak.

 

COMSTR3 PROJECT/SAD-AFAG BENEFITS FROM THE SUPPORT OF THE MONK SEAL ALLIANCE

https://www.fpa2.org/monk-seal-alliance-fr.html