Aydıncık Sarı Yalak mevki doğa tahribatı devam ediyor

A-33-Aydıncık-HT02: Önceki haberimizde Mersin, Aydıncık, Yenikaş mahallesi Çakıllı Dönme kıyısında durduğu düşünülen kıyı tahribatının 11 Haziran 2016 günü yapılan saha ziyaretinde devam ettiği görüldü.

ÖDA SAVUN proje ekibinden üyeler yerelden doğaya hassas vatandaşların da katılımları ile 11 ve 12 Haziran 2016 Cumartesi-Pazar günleri kıyıları gezdiler ve Aydıncık ile Gülnar ilçelerinin denize kıyısı olan bölümlerini detaylı olarak izlediler. Fotoğraf ve video çekimleri ile desteklenen ÖDA SAVUN çalışmasında gerek Gülnar gerek Aydıncık’da ilgili resmi birimlere iletilen dört yasadışı kıyı tahribat hafriyat çalışmalarından üçünün durduğu ancak Aydıncık, Yenikaş, Çakıllı Dönme mevkiinde kıyıya yarısına kadar indirilen yolun ne yazık ki yine çam ağaçları ve makilerin katledilerek denize kadar indirildiğini ve hatta elektrik direklerinin de henüz dikilmese de Çakıllı Dönme mevkiinde tepeye getirildiği gözlendi.

Kanunlara aykırı bu uygulamanın ilgili resmi birimlerce ivedilikle ele alınması, aksi takdirde geri dönüşü mümkün olamayan kıyı tahribatları olacağı, ayrıca Kıyı Kanunu na aykırılığın yanısıra Akdeniz foku (Monachus monachus) yaşam alanlarının ciddi zarar göreceği bir kere daha derneğimiz tarafından ivedilikle ve önemle hatırlatılır. Denizden Sarı Yalak ve karadan Çakıllı Dönme mevkiinin hem batısından hem de doğusunda kalan kıyıların Türkiye’nin son Monachus monachus yaşam alanlarını ve daha doğru bir söylemle üreme habitatlarını içerdiğini hatırlatmak gerekir.

Bu konuda takip yapacak ve yasadışılıklara müdahale edecek kurumların Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı (DKMP Gn Md lüğü), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Çevre Yönetimi Gn Md lüğü) ile Aydıncık Belediyesi olduğu düşünülmektedir.

Türkiye, Avrupa Yaban Hayatı Koruma Sözleşmesi’ni (Bern Sözleşmesi) imzalamış Meclisten ilgili Kanunu onaylayarak 1984’de yılında taraf olmuştur. Bern Sözleşmesi ile nesli azalan canlıları yaşam alanları ile birlikte koruma taahhüdünde bulunmuştur. Akdeniz foku Monachus monachus bu sözleşmede Ek II’de yer alan Sıkı Korunan Türler Listesinde yer almaktadır.

SAD başta denizlerde ve kıyılarda yaşayan nesli azalan canlılar olmak üzere (Akdeniz foku, ada martısı, tepeli karabatak, küçük karabatak, tepeli pelikan, kara doğan, orfoz, lagos, ahtapot, deniz atı, pina ve deniz erişteleri gibi) deniz-kıyı ekosistemlerini ve içeren türler ve habitatlarını tüzüğü gereği koruma ve gelecek kuşaklara aktarma sorumluluk ve görevlerini yerine getirmektedir. Sorunsal konuları çok büyük oranda ilgili resmi kurumlarla sıkı temas ve yazışma-bilgilendirme şeklinde çözümüne destek vermiştir. Çok nadiren hukuki süreçlere başvurma gereksinimi duyan dernek 31 yıllık geçmişinde şu ana kadar hiç uluslararası sözleşme sekreteryalarına şikayet formu göndermemiştir. Korumada etkinlik konusunda bir fikir vermesi bakımından, kıyılarımızda ulusal mevzuat ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırı şekilde görülen yasadışı tüm kıyı bozulmaları, habitat tahribatları ve betonlaşma faaliyetleri %70 den fazla bir oranla durdurulmuştur. Buradaki en önemli yöntem derneğin ilgili ve sorumlu resmi kurumlarla sıkı temas ve koordinasyon içinde olması, vakit geçirmeden istenmeyen gelişmeleri resmi yazı, bilgi notları, bilimsel makaleler ve raporlarla ilgili kurumlara iletmesi yoluyla bilgilendirmeler olmuştur.

(c) SAD-AFAG Cem O. Kıraç, N. Ozan Veryeri

 

Sarı Yalak 1.6.2016 Mehmet IMG-20160606-WA0016

 

Sarı Yalak 1.6.2016 Mehmet IMG-20160606-WA0021

 

Sarı Yalak 11.6.2016 Ozan IMG_0155

 

Sarı Yalak 11.6.2016 Ozan IMG_0204