Foça Orak Adası’na Gecekondu Yapan Zihniyet! Çekil…

E-35-Foça-HT01 Başta nesli dünya çapında tehlike altında olan Akdeniz foku ve yanı sıra Tepeli karabatak üreme kolonileri, Akkarınlı sağanlar, Angıtlar ve Küçük kerkenezlerin bulunduğu Foça Orak Adası’nda inanılmaz bir fütursuzluk yaşanıyor. Ancak bunun önüne geçilecek…

Akdeniz foklarının korunma alanı olduğu için karaya çıkmanın bile yasaklandığı Foça’nın Orak Adası’nın güneydoğu sahilinde kendisine bir kulübe ve bir çardak kurup orada yaşamakta olan bir şahıs ilk defa Orak Adası’nı bir nevi yerleşime açmış oldu. Elbette yasadışı ancak herşeyin bir ilki var!..

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TVK Genel Müdürlüğü, Foça Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile T.C. İzmir Valiliği yetkililerinin gözünden kaçtığını düşündüğümüz durumu tüm kurum kuruluşların dikkatine ortaya koyarız. Bu yapılaşmanın ada üzerinde başkaları tarafından da benzer binalar yapılarak devamı gelebileceği gibi aşağıda fotoğraflarda görülenin betonlaşmayı ve yaptığı gecekonduyu büyütme riski var. Bu durumda adayı yaşam alanı olarak kullanan Akdeniz fokları, Küçük kerkenezler, Angıtlar, Büyük gümüş martıları ve dahaları kullanamayacak ve yaşam alanı kaybına maruz kalacakları aşikardır. Dolayısı ile, illegal olan bu yapılaşmanın ivedilikle önüne geçilmesi, aksi takdirde SAD olarak Savcılığa suç duyurusunda bulunulacağını hatırlatırız.

Foça Orak Adası Özel Çevre Koruma Bölgesi olup yapılaşma ve hatta aşırı insan faaliyetlerine kapalı bir alandır. Burada yaşayan türler dünya çapında öneme sahip deniz-kıyı habitatına özgü canlılardır. Elbette tüm yabanıl canlılar gibi yaşam alanlarına giren insanlardan ve önceden hiç olmayan insan faaliyetlerinden kaçacaklar ve yaşam alanlarını terk edeceklerdir. Foça 1990 yılında ÖÇKB olarak ilan edilmiş bir korunan alan statüsünde.

Foça Siren internet sitesi Orak Adası’ndaki bu işgali 30 Haziran 2016 günü fotoğrafladı.

03-uzaktan-DSC_1462

02-DSC_1473

01-DSC_1471

Yukarıdaki fotoğraflar Foça Siren tarafından Eski Foça Orak Adası doğu kıyılarında çekilmiştir (30 Haziran 2016)

***

Aşağıdaki fotoğraflar SAD-AFAG tarafından önceki yıllarda alınmış saha çalışmaları görselleri. Foça Orak Adası sadece biyolojik .eşitlilik bakımından değil, aynı zamanda dünyada eşi benzeri olmayan peyzaj değerleri bakımından son derece değerli korunan alanlar arasında. Haberimizde geçen kıyı yapılaşması hiçbir şekilde kabul edilemez!..

Slayt14 Slayt15 Slayt16 Slayt17 Slayt18 Slayt19 Slayt20 KÜNYE PPT (c) SAD-AFAG