Gökova düzlüğü güney kıyılarında habitat tahribatı

 

Gökova’da 2009 Ocak ayından bu yana kapsamlı bir biyolojik çeşitlilik araştırması yapılmakta. Saha çalışmaları sırasında aynı zamanda alanda doğal alanlara yönelik tehditler de incelenmekte. Daha önce bölgede hiç karşılaşılmayan doğal alan tahribatına ilişkin 13 Mayıs 2010 tarihinde alınan bilgi değerlendirilince söz konusu değerli kıyı alanının ilgili mevzuata aykırı olarak doldurulduğu ve civardaki sulak alanda iş makinelerinin çalıştığı anlaşıldı.

Bölge, Balık kartalı, Hazar sumrusu, Bıyıklı sumru, Sumru, Gümüş yağmurcun, Küçük ak balıkçıl, Küçük kum kuşu ve daha birçok kuş türüne önemli bir beslenme ve barınma alanı oluşturmakta. İlginçtir ki, tüm Gökova ÖÇKB dahilinde en fazla kuş çeşitliliği olan söz konusu bölge, tam olarak kıyı dolgusunun yapıldığı alanla çakışmaktadır.
https://www.sadafag.org/index.php?bolum=haber&id=76

Alan aynı zamanda 2007 senesinde yapılan kapsamlı bir yayınla, ilgili biyolojik kriterleri tutturarak Önemli Doğa Alanı (ÖDA) olarak da tanımlandı. Bu kıyı doldurma işine ilişkin herhangi bir kurumdan resmi izin alınıp alınmadığı konusunda derneğimiz şu ana kadar bir bilgi elde edemedi.

Alanın en kısa sürede tam olarak eski (orijinal) haline döndürülmesi konusunda yetkili kurum ve kuruluşların bir an önce gerekli adımları atması beklenmektedir. 24 Mayıs 2010 tarihinde SAD ve GAS Der. uzmanlarının yerinde yaptıkları incelemede Gökova düzlüğü güney kıyılarındaki doğal alanın tahrip edildiği gibi durduğu ve herhangi bir iyileştirme yapılmadığı görülmüştür.