Hatay Yayladağ’da En Hassas Kıyı Habitatına Çimento Fabrikası

A-31-Yayladağ-HT01 Hatay ilinde, tam olarak Samandağ-Yayladağ sınırına yapılması planlandığı üzere, Chelonia mydas Yeşil deniz kaplumbağası ve Monachus monachus Akdeniz foku üreme habitatının kalbinde bir çimento fabrikası tasarlandığı bilgisi alındı.

Aşağıda haritada görüleceği üzere, dünyaca ünlü ve Yeşil deniz kaplumbağalarının son üreme alanlarından olan Samandağ kumsalının tam başladığı noktada, son derece hassas bir kıyı alanında büyük bir çimento fabrikası ve endüstriyel liman inşa projesi planlandığı öğrenilmiştir. Bölge hem Yeşil deniz kaplumbağası hem de Akdeniz foku bakımından Türkiye’de değil, tüm dünyadaki en değerli ve son üreme alanlarından birisidir.

ODTÜ-DBE akademisyenleri ve yöreden duyarlı doğa korumacı vatandaşlardan gelen bilgileri değerlendiren SAD konu üzerinde ivedilikle bir değerlendirme yaptı.

Mersin Yeşilovacık Çimento fabrikaları için yükleme boşaltma limanı işinde olduğu gibi, burada da fabrika ve liman işlerine bakan Serdar Mühendislik Müşavirlik firması, buradaki deniz kıyı ekosistemi ve hassas canlılar hakkında uzmanlaşmış akademisyenlerle çalışmak yerine, ne deniz kaplumbağaları ne de Akdeniz foku konusunda yayını, bilgisi ve tecrübesi olamayan bazı “akademisyen uzmanlara” gittiği duyumları alındı. Niteliksiz ÇED Raporları ve niteliksiz Bilirkişi Raporlarından çok çeken Türkiye doğası burda da aynı sorunla yüzleşecek gibi görünüyor. Ancak gerek ODTÜ DBE akademisyenleri, gerekse SAD bu konunun sonuna kadar takipçileri olacaktır.

 

(c) 2016 C.O.Kıraç, N.O. Veryeri, F. Bozoklar, Y. Koyuncu SAD-AFAG

yd3

yd2

yd1

Yayladag cimento fabrikası-2

Yayladag cimento fabrikası