İzmit Körfezi Petrol Kirliliği Acil Müdahale Tatbikatına Katıldık

Ulaştırma Denizcilik Bakanlığı’nın Ekim 2018’de İzmit Körfezi’nde gerçekleştirdiği Petrol Kirliliği Acil Müdahale Bölgesel Tatbikatı’na davet edilen kurumlardan biri olarak tatbikata katılım sağlandı. Deniz kazaları sonucu gemi kaynaklı petrol kirlilikleri çok sık olmamakla birlikte gerek ülkemizde gerekse Akdeniz’de karşımıza çıkabilmekte. Bu nedenle hem karada/kıyıda ve hem de denizde meydana gelen gemi kaynaklı petrol kirliliği olaylarına hazırlıklı olmak amacıyla Çevre Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı belirli dönemlerde tatbikatlar yapmakta ve hazırlıklı olmayı ön görmektedir.

Bu defa Ulaştırma Bakanlığı’nın düzenli icra ettiği tatbikatlardan olan İzmit Körfezi Bölgesel Tatbikatı gerçekleşti ve az sayıda etkinlik gösteren STK’lardan biri olarak davet üzerine tatbikata katılım sağlandı.

Tatbikata;

Ulaştırma Denizcilik Bakanlığı

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü

Sahil Güvenlik Komutanlığı

Çevre Şehircilik Bakanlığı

İzmit Valiliği

İzmit Liman Başkanlığı

Sualtı Araştırmaları Derneği ve

Petrol Kirliliği Acil Müdahale özel sektör firmaları katılım sağladı.

Ayrıca, günün sonunda yapılan tatbikat sonuç değerlendirme ve geliştirme toplantısında özellikle deniz çevresine verilen zararların azaltılması ve petrole bulaşan deniz canlıların toplanması ve rehabilitasyonları konusunda dernek olarak olası katkılarımız önerildi.