Keyif İçin Kıyıları Betonlamak

E-35-Karaburun-HT01  Kıyılarda keyfilik ve kanun tanımazlık uzun yıllardır görülen bir olgu. SAD-AFAG  Türkiye’nin Önemli Fok Alnalarından biri olan Karaburun İçmekıyısı mevkiinde bir şahsın açıkça Kıyı Kanunu’na muhalefet ettiğini raporlamıştı. Yıkım kararına rağmen 2015 Kasım itibariyle yetkililerce alanda herhangi önlem alınmadığı görüldü.

Sahada Kıyı Kenar çizgisi içinde kalan yapıların yıkılması yönünde karar 9 Eylül 2013 tarihinde İzmir Doğal Varlıklar Koruma 3. Bölge Kurulu kararıyla alınmış ve ilgili belediyesine tebliğ edilmiştir.

Bu alandaki kanunsuz yapı ve başıboşluktan cesaret alarak olsa yaklaşık 500m ileride bir başka yazlıkçı sitesi, hemen site önünde kıyıda düzenlemeyürüyüş yolu ve benzeri betonarme merdiven, platform, çelik yapılarsoyunma kabini gibi kıyı yapıları inşaa ettiğini Kasım 2015 itibariyle tespit etmiş bulunuyoruz.

Görmezlikten gelinen ve sanki yokmuş gibi davranılan her parça yasa dışı gelişme yeni bir başka olumsuzluğun kaynağı ve cesaret noktası oluyor. Sorumluluklar noktasında kıyı alanlarına yapılan tecavüzde birçok örnekte toplumun ve bireyin kendisinin rol alması ve duyarsız tavır dikkat çekicidir.

Resmi kurumları başta İzmir Valiliği ve Karaburun Kaymakamlığı olmak üzere Kıyı Kanunu ve diğer ihlal edilen ulusal mevzuat uyarınca gereğinin yapılması için göreve davet ediyoruz.

Kamuoyu bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

ÖDA SAVUN Proje Ekibi

 

 

8 7 6 5 4 3 2 1