Karaburun Saipaltı kıyılarında Akdeniz foku

Kıyılarımızda Akdeniz fokunun yaşadığı bilinen bir olgu ancak son zamanlarda foklar adeta bazı kesimlerce yok hükmünde sayılıyor. 1 Şubat 2017 de Saipaltı’ndaki görülen bu fok kıyılarımızda bu nadir türün yaşadığını tekrar teyit etti.

Karaburun’lu deniz severler ve doğa korumacılar foka zarar gelmemesi için ilk adımları attılar. Ardından haber verilen SAD-AFAG ekibinden Ozan Veryeri sahaya ulaştı. Karaburun Belediyesi ve Jandarma’ya gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra Ozan foku yakından inceledi. Üzerinde herhangi bir açık yara veya darbe bulunmayan fokun yorgunluktan Saipaltı limanına girdiği ve güvenli bulduğu bir şişme bota çıkarak dinlendiği kanaatine varıldı. Karaburun ve Saipaltı yöre insanı Akdeniz fokuna son derece korumacı ve bilinçli yaklaştığı görüldü.

İlgili resmi kurumların (Orman Bakanlığı DKMPGM, Çevre Bakanlığı TVKGM, ÇYGM, MPGM, ÇEDGM) Türkiye’nin taraf olduğu doğa koruma özelindeki uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatı nadir koruma altındaki canlıların popülasyon ve dağılımını mutlaka göz önünde bulundurmalı. Ülkemiz bu sözleşmelerle sahip olduğu nadir türleri ve habitatlarını koruma taahhüdü altındadır.

© SAD-AFAG 01.02.2017