Karaburun Yarımadası Akdeniz Foku Koruma İzleme Projesi Devam Ediyor

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen proje kapsamında SAD-AFAG Temmuz 2009 tarihinden itibaren çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Proje Yürütücüsü ve aynı zamanda SAD-AFAG Karaburun Temsilcisi N. Ozan Veryeri, saha çalışma ve araştırmalarını Dr. Nuray Güven Veryeri, Cem O. Kıraç, Zafer Kızılkaya, Dr. Harun Güçlüsoy ve Erkin Tonguç’la birlikte yürütüyor.

Araştırmaların ilk sonuçlarına göre, Karaburun Yarımadası kıyıları ve önemli fok mağaralarının hala Akdeniz fokları tarafından kullanıldığını ancak alanı tehdit eden insan faaliyetleri kökenli faktörlerin hala etkin olduğu görülmüştür.

Proje faaliyetleri sırasında, fok mağaralarına yapılan düzenli kontrol dalışlarında, mağaralarda Akdeniz foklarının izlerine rastlandığı gibi, yöre halkı ve balıkçılar tarafından fokların Karaburun Yarımadası kıyılarında hala gözlenmekte. Yapılan dalışlarda ayrıca başta Posidonia deniz çayırları olmak üzere, bazı diğer önemli flora ve fauna üyeleri doğal ortamlarında sağlıklı olarak tespit edilmekte ve proje kapsamında görüntülenmektedir.

© 2009 SAD-AFAG