Öksüz yavru Akdeniz Foku Artemis doğada ölü bulundu

 

Artemis, 10 Aralık 2008 tarihinde Ege’de bulunan Leros Adası’nda yaşam mücadelesi verirken bulundu. Su kaybetmiş, yorgun, yüzgeçlerinde ve başındaki yaralarla yeni doğmuş dişi yavru fok Leros Adası’nda Blefoutis Plajında yalnız olarak adanın belediye başkan yardımcısı tarafından bulundu ve acilen liman polisine ve ilgili makamlara haber verildi. Atina’da bulunan MOm temsilciliği haberi alır almaz MOm’un Kurtarma ve Rehabilitasyon Birimince alınarak rehabilitesi yapılmak üzere merkeze götürüldü.

Yaklaşık 4 ay boyunca yavru Akdeniz foku “Artemis” in rehabilistasyonu MOm tarafından başarı ile yapıldı. 11 Nisan 2009 tarihinde Artemis Kuzey Sporades Ulusal Deniz Parkının sularına bırakıldı. Büyük bir davetli katılımıyla Artemis denize salındı. Hiç tereddüt etmeden, Artemis özgürlük sularında yol almaya başladı. İngiltere merkezli Deniz Memelileri Araştırma Birimi’nin (SMRU) katkıları ve desteği ile Artemis’e mobil telefon-izleme cihazı takıldı. Cihazın, fokun bulunduğu konum ve dalış derinliği ile ilgili çok çeşitli veriler sağlayacağı umulmaktadır. Buna benzer bir cihaz, geçtiğimiz yıl yavru Akdeniz foku Viktorya’ya da takılmış, fakat umulan gerçekleşmemiş ve cihaz fokun üzerinde çalışmamıştır. Bu cihazın SMRU tarafından hatalı bulunduğu tespit edilmişti.

Ne yazık ki, doğaya salınışından 33 gün sonra öksüz yavru Akdeniz foku “Artemis” Kuzey Sporades’te Skiathos Adası’nda ölü bulundu. 14 Mayıs 2009 tarihinde fokun cansız bedeni Skiathos Limanı’nda bulunarak aynı gün içinde Atina’ya transfer edildi ve Rotterdam’da Erasmus Üniversite’sinde deniz memelileri üzerine uzmanlaşan patolojist veteriner Prof. Dr. Thijs Kuiken tarafından fokun nekropsisi gerçekleştirildi. Yapılan nekropsi sonucunda, Artemis’in ölmeden önce sağlık ve beslenme durumunun çok iyi olduğu ve yaşıtlarına göre normal vücut ağırlığında olduğu MOm tarafından bildirildi. Fokun balıkçılık aparatlarına takılarak boğularak öldüğüne dair çok güçlü kanıtlar bulundu. Ani ölümünün öncesine ilişkin daha net bilgiler Artemis’e takılmış olan uydu cihazının incelenmesinden sonra ortaya çıkacaktır. Ölmeden önce, Artemis salındığı bölge olan Kuzey Sporades’te bulunan Alonissos Ulusal Deniz parkı yakınlarında kalmayı tercih etse de, daha sonraları Parkın sınırlarını aşarak 100 deniz milinden daha uzak mesafelere gitmiştir. Cihazdan anlaşıldığı kadarıyla yavru fokun dalışlarının 150 m.’yi aştığı görülmüştür.  MOm’un “Fok-Balıkçı ilişkileri” adlı AB fonlu projesinden toplanan verilere göre, ölümle sonuçlanan balıkçı aparatlarına dolanma olayları, yavru fokların ölümüne sebep olan en ciddi nedendir. MOm, bir yandan sürdürülebilir kıyı balıkçılığını teşvik ederken bir yandan da “kıyı balıkçısı- Akdeniz foku etkileşimi” nden kaynaklanan  Akdeniz foku ölümlerini azaltıcı önlemler geliştirmeye çalışıyor.