Avrupa Postaları Yaban Hayat Serisi Pullarında PTT Akdeniz Fokunu Seçti

PTT “Ulusal Yaban Hayat” serisinde nesli tehlike altında yaban hayatı türlerinden Akdeniz Foku ve Çayır Delicesi türlerini pullarına yansıttı. 2021 senesi içinde Avrupa Hatıra Pulları arasına girmek üzere tasarlanan ve basılan Akdeniz Foku Pulunun görseli SAD-AFAG tarafından sağlandı.

Tüm Avrupa ülkelerinin kendi ülkelerinde yaşamlarını sürdüren ve koruma altındaki yaban hayat türlerinin kamuoyunda tanıtılması ve korunmalarına katkı sağlanması amacıyla çeşitli canlı türleri seçilerek ülke pullarına yansıtıldı. Akdeniz foku türü ve yaşam alanları hakkında Pul Tanıtım Kağıdında yer alacak bilgilerle birlikte fok görseli olarak SAD-AFAG fotoğrafı kullanıldı. Ülkemizde fokların sembolü durumunda olan fok Badem’in fotoğrafı Cem Orkun Kıraç’a ve çizim tasarım çalışması ise Gamze Aksoy Alaçam’a ait. 9 Mayıs 2021 tarihinde tedavüle giren PTT Hatıra Pullarında, her ikisi de IUCN tarafından nesli dünya ölçeğinde tehlike altında (EN) kategorisinde olan Akdeniz foku (Monachus monachus) ve Çayır delicesi (Circus pygragus) türlerine yer verildi.

Tüm Avrupa Posta Kuruluşları yaban hayat temalı pullar tasarımlayarak ve basarak Avrupa PTT leri Pul Yarışmasına katıldılar. Türkiye Cumhuriyeti PTT pulu da Akdeniz Foku teması ile katıldı. İlgili sayfaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

Avrupa PTT Pul Yarışması sayfası

 

Badem fokun 2007 senesinde doğaya geri salınması ile ilgili makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

https://monachus-guardian.org/mguard19/1916mednew.htm#Turkey
https://monachus-guardian.org/mguard19/1902editor.htm
https://monachus-guardian.org/mguard19/1901cont.htm