SAD Foça Bilim Kampı Devam Ediyor

Sualtı Araştırmaları Derneği’nin organize ettiği  “Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu SAD Foça Bilim Kampı” 20-30 Ağustos 2009 tarihleri arasında Foça’da devam ediyor. Farklı üniversitelerden biyoloji, suürünleri, ve sosyoloji gibi bölümlerin lisans ve lisans üstü öğrencilerinin katıldığı kampın yürütücüleri Doç. Dr. Murat Bilecenoğlu, Dr. Üner Beköz ve Dr. Harun Güçlüsoy.
Deniz biyolojik çeşitliliğin araştırılması ve korunmasında bilim adamları adaylarının saha araştırmaları, metodoloji  ve bilimsel kapasitelerinin arttırılmasının amaçlandığı bilim kampında teorik ve pratik dersler bu amaç yönünde ve değişik modüllerde tasarlandı. Eğitimlerin önemli bir bölümünü, konularında deneyimli SAD üyesi akademisyenlerin süpervizörlüğünde, sualtı araştırmalarında kullanılan metotların pratiğe dönüştürüldüğü saha çalışmaları ve aletli-aletsiz dalışlar teşkil etmekte.

SAD-AFAG’ın farklı konularda destek verdiği bilim kampı adını, nesli dünya çapında tehlike altında olan deniz memelisi Akdeniz foku (Monachus monachus) için Türkiye’de uzun seneler araştırma ve koruma çalışmaları yapmış olan zoolog Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu’ndan aldı.

© 2009 SAD-AFAG