Turgutreis’te Ölü Fok Bulundu

SAD-AFAG’ın sürdürdüğü Akdeniz Foku Bilgi ve Kurtarma Ağı (AFBİKA) programına 7 Nisan 2009 tarihinde, Ankara’daki Dernek merkezine ölü fok ihbarı gelmiştir. İhbarın ardından hiç vakit kaybedilmeden Sahil Güvenlik Komutanlığı ile temasa geçilmiştir ve yardım talep edilmiştir.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan olumlu yanıt alınarak Turgutreis açıklarındaki Çatalada’ya SAD-AFAG üyesi D. Haluk Camuşcuoğlu ve Turgutreis’den bazı gönüllüler ile bölgedeki Sahil Güvenlik botunun personel ve şişme botunun yardımı ile ulaşılmıştır. İlk incelemeler yapılarak olay yerinde bulgular raporlanmıştır. Daha sonra SAD-AFAG adına gönüllü destek veren Yalıkavak’ta mukim veteriner hekim Fulya Kaya Massozi nekropsi gerçekleştirmiştir.

Bulunan fokun ölüm nedeni anlaşılamamış olup, uzman veteriner hekimce yapılan nekropsi sonucunda Akdeniz fokunun yetişkin bir erkek birey olduğu, bulunduğunda cesedin yaklaşık 15–20 günlük olduğu, ağır koku yaydığı, yağ dokuda fokun ölümüne neden olamayacak kadar küçük boyutta yaklaşık 30 kadar av tüfeği saçması çıktığı ve sol kaburgalardan 2 tanesinin kırık olduğu anlaşılmıştır. Akdeniz fokunun bulunduğu yerde veya civarda ölmüş/öldürülmüş olma ihtimalinin yanısıra Ege Denizi’nde başka adalardan sürüklenerek kıyılarımıza vurmuş olma ihtimali de göz önünde bulundurulmaktadır. Elde edilen tüm bilgiler SAD-AFAG’ın veri tabanına aktarılmıştır. Taraf olunan uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatla bu nadir deniz canlısı yaşam alanlarıyla birlikte (bakir, doğallığını koruyan kıyılarımız) koruma altındadır.

Elde edilen ve toplanan tüm bilgiler sadece nesli azalan Akdeniz fokunu değil, esasen deniz ve kıyı ekosistemlerimizin bir bütün olarak korunması ve sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara iletilmesinde bizlere yardımcı olmaktadır.

© 2009 SAD-AFAG