Yayladağ Kıyılarında Deniz Dolgusu ve Çimento Fabrikası Planı

A-31-Yayladağ-HT01  Hatay ili Yayladağ İlçesi sınırları içinde tam olarak Samandağ ve Yayladağ sınırında yapılması planlanan Çimento fabrikası, deniz dolgusu ve liman taslağı, hem Yeşil deniz kaplumbağası Chelonia mydas hem de Akdeniz foku Monachus monachus yaşam alanlarını ortadan kaldıracak bir konumda.

Ülkemizde kalkınma projeleri gerçekleşme öncesinde yapılan en büyük hata yatırım alanının yanlış yerde seçilmesi. Bu hatanın yapılmadığı birçok yatırım olduğu gibi yanlış yer seçimleri de sıkça karşılaşılan bir yanlış ve bu yüzden yatırımcı doğal olarak doğa korumacılarla karşı karşıya kalmakta. Bu haber kapsamında Yayladağ ile Samandağ sınırı bölgesinde kalan Çimento fabrikası, deniz dolgu ve liman proje sahası tam olarak Yeşil deniz kaplumbağaları ve Akdeniz foku yaşam alanlarının tam ortasında önerilmiş. Bunun öncü bilgisi yine SAD-AFAG web sitemizde linkte verilen haberle duyurulmuştu.

Slayt11 Slayt12 Slayt13

Buna benzer hata Çanakkale Karabiga kıyılarında görüldü. Biri tamamlanmış ama diğerleri bu çok tartışmalı termik santral bitmiş projesi yüzünden başlamayan termik santral projeleri önemli bir örnek. Karabiga nın hemen bitişiğinde tamamlanmış olan Cenal termik santrali, deniz dolgusu ve denizin içine binlerce metrekare alanı doldurarak yapılan kömür depolama sahası Marmara Denizinde son kalan nadir Akdeniz foku yaşam alanlarından birini tamamen ortadan kaldırdı.

Aynı yanlışın Doğu Akdeniz’in incisi Yayladağ ve Samandağ kıyılarında yapılmaması için çok önemli dersler çıkarmış olmamız gerekiyor. Üstelik bu kez bir değil iki çok önemli türün yaşam alanlarını ortadan kaldıracak bir durumla karşı karşıyayız.

Bölgedeki görseller izlendiğinde, konuya yabancı birisinin bile rahatlıkla bir doğa katliamı yapılacağını anlaması mümkün. Gerek Orman Su İşleri Bakanlığı gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili birimleri konu hakkında çok dikkatli hareket etmeleri ve yatırımın doğal kaynaklarımıza zarar vermeyecek bir yer seçimine kaydırmaları büyük önem arz ediyor.

Malumları olduğu üzere hem Chelonia mydas türü yeşil deniz kaplumbağası hem de Akdeniz foku Monachus monachus Türkiye’nin üyesi olduğu IUCN tarafından nesli dünya çapında tehlike alrtında olan türler olduğunu Red List katalogunda yayınlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin çok önceden IUCN üyesi olduğunu ve bu listeyi kabul ettiğini düşünürsek yapılacak hatalı yer seçimi onayının ülkemize her bakımdan ne kadar zarar getireceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

(c) 2016 SAD Cem O. Kıraç, N. Ozan Veryeri

 

Yayladag8

Yayladag7

Yayladag6

Yayladag5

Yayladag4

Yayladag3

Yayladag2

Yayladag1

Yayladag10

Yayladag9