Yunanistan’da bir yavru Akdeniz foku kurtarıldı

10 Aralık 2008 tarihinde Leros Adası kıyılarında su kaybetmiş, yorgun, başından ve yüzgçlerinden yara almış olan dişi yavru fok öksüz ve bakıma muhtaç olarak bulunan yavru Akdeniz fokuna ilk müdahaleyi MOm derneği yaptı. Liman polisi durumu hemen Mom’a bildirdi ve Mom’ un önderliğinde annesi hiçbir yerde gözlemlenmediği için yavru fokun yeri değiştirilerek daha güvenli bir yere alındı.
On günlük yavru foka ilk müdahele Mom derneği tarafından ertesi gün yapıldı. Yavru fok derhal Alonissos Adsın’da bulunan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Su kaybına karşı ilk müdahale yapılır yapılmaz, öksüz yavru balık ezmesi yemeye başlayabilecek.
Yavru dişi fokun kurtarılması ve bakımı uluslar arası bakım protokollerine göre yapılmaktadır. AB fonlu Yunanistan’daki foklar ve balıçılar arasındaki anlaşmaya dayanan “MOFI” projesi çerçevesinde, deneyimli uzman biyologlar tarafından yavru fokun bakımı sürdürülmektedir.
Bir kez daha Piraeus Bank- bankasının müşterek sosyal sorumluluk programı çerçevesinde-öksüz fokun kurtarılmasına katkıda bulunarak Mom’a destek oldu. Son 15 yıldır, Piraeus Bank çoğunlukla Yunan sularında barınan ve nesli tehlike altında olan öksüz Monachus monachus yavrularının bakımını ve kurtarılması çalışmalarını etkin bir biçimde desteklemektedir.
Mom Leros Adası Liman polisi ve tüm yetkililerine, ayrıca kurumun yerel üyelerine yavrunun kurtarılması çalışmalarında verdikleri büyük katkıdan dolayı minnetlerini sunuyor.

MOm, HELLENIC SOCIETY FOR THE STUDY AND PROTECTION OF THE MONK SEAL
18 Solomou Str. GR-10682 Athens, Greece
Tel.: +30-210-5222888, Fax: +30-210-5222450
e-mail: [email protected]
website:www.mom.gr