Foça Orak Adasındaki Yasadışı Yapılar Yıkıldı

E-35-Foça-HT01 2016 yaz aylarında belirlediğimiz üzere Foça’nın önemli yaban hayat noktalarından biri olan Orak Adası’nda yasadışı yapılaşma görülmüş ve kabul edilemez bu durum ivedilikle sorumlu resmi birimlere rapor edilmişti.

Sualtı Araştırmaları Derneği ÖDA Savun projesi kapsamında durumu öncelikle kendi web sitesinde yayınlayarak (bakınız link) konuyu kamuoyuna duyurdu ve ardından sosyal medyada etkin şekilde paylaştı. Ancak ilk aylarda sonuç alınmadığı görülünce Kasım 2016’da SAD tarafından tekit yazısı yazılarak tekrar Ankara’da ilgili Bakanlıklar, İzmir Valiliği ve Foça Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı’na durum iletildi.

Yasadışı yapılaşmanın olduğu yer bir Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) olduğundan konu ayrıca ilgili resmi birim olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü nezdinde şifahi olarak yakından takip edildi.

 2. yazışma ve TVK Gn.Md.lüğü ile yapılan görüşmeler ardından sonuç alındı. İzmir Valiliğinden 15 Aralık 2016’da alınan resmi yazı ile Foça Orak Adasında şikayetçi olduğumuz ve kaldırılması için gereğinin yapılmasını istediğimiz yasadışı yapıların yapılan saha incelemesinde yıkılmış olduğu bildirilmiştir. Böylece projemiz kapsamında vukuatlı olarak takip ettiğimiz 22 alandan 17 tanesinde başarı elde edilmiş oldu. Takip edince doğanın kendini bilmez tahripçilerden korunduğunu görmek güzel. Orak Adası’nın Akdeniz fokları ve barındırdığı üreyen deniz kuşları kolonisi bakımından önemini tekrar kapsamlı aktarmaya gerek yok. Foça, karşısındaki Foça adaları ile birlikte ÖÇK Bölgesi, Önemli Doğa Alanı ve aynı zamanda 1. Derece Doğal ve Arkeolojik SIT alanı. Bu kadar koruma statüsü olan bir alanda bu yasadışı yapılaşma gibi ilkel olumsuzluklara belediye yönetimi bu kadar uzun zaman nasıl sessiz kaldı, ayrı bir merak konusu.

izmir_valilgi_foca_orak_adasi_yapi-yikimi-yazisi-12-2016

izmir_valilgi_foca_orak_adasi_yapi-yikimi-yazisi-12-2016-2

izmir_valilgi_foca_orak_adasi_yapi-yikimi-yazisi-12-2016-3

izmir_valilgi_foca_orak_adasi_yapi-yikimi-yazisi-12-2016-4

SAD yürütmekte olduğu ÖDA SAVUN projesi kapsamında Türkiye’nin Önemli Doğa Alanlarını izlemeye ve korumaya devam edecektir.

(c) 2017 Cem O. Kıraç, N. Ozan Veryeri SAD-AFAG