Karabiga’da foklar bilinenden fazla çıktı

Çanakkale Karabiga kıyılarında kapsamlı çalışmalara 2014’de başlanmıştı. Dünyanın en nadir canlılarından Akdeniz fokunun bölgedeki varlığı biliniyor ve en az 2 fokun varlığından söz ediliyordu. SAD-AFAG’ın son çalışmaları bu sayının arttığını gösterdi.

Marmara Denizi’ne kıyısı olan Karabiga’da 2018 yılı Şubat ve Mart aylarında bazı mağaralarda her defasında foklar tek tek kameralara takılırken bu defa 2 fokun birlikte fotoğraf ve video çekimleri kayıtlara alındı.

ÇOMÜ’den bazı öğretim üyelerinin hazırladığı bir raporda ise “Çanakkale iline bağlı Karabiga kayalık kıyılarında (Karabiga ilçesi  ile Aksaz mahallesi arasında kalan) Akdeniz foku yaşamadığı” sonucuna varılmıştı. Bu raporun yazıldığı dönemde bile fokların varlığı görüntülerle kaydedilmişti. Ancak son dönemde 2018 yılı Şubat ve Mart aylarında öncekinin aksine bu defa 2 fokun birlikte aynı anda mağaraları kullandığı kamera tuzaklara takıldı. Makinelerin otomatik olarak fotoğraf ve video kaydı aldığı üzere bölgede yaşayan fokların bilinenden fazla olduğu ortaya çıktı. Önceki çalışmalarımızda 2014-2017 yılları arasında zaten bölgede fokların varlığı kesinleşmişti https://sadafag.org/karabigada-10-km-de-bitisik-5-termik-santral/

Şubat 2018’de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığınca bölgedeki fokların varlığı konusunda yukarıda bahsedilen muavazalı rapora yönelik ÇOMÜ tarafından bir soruşturma başlatılmış idi. SAD-AFAG’dan 2 uzmanın resmen şahit olarak davet edildiği soruşturma sonucu da Derneğimizce takip edilmekte ve sonucu beklenmekte. Zira kamuoyunu ve özellikle resmi kurumları yanıltıcı yanlış eksik ve hatalı raporlar toplumun yüksek çıkarını etkileyecek yanlış kararların alınmasına neden olabilmektedir. “Karabiga’da fok yaşamıyor” şeklinde bir raporun aşağıda verilen ve 2 fokun aynı anda Karabiga mağaralarında ortaya çıkan görüntülerle nasıl çeliştiği çok net ortaya konmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2018 Cem O. Kıraç ve N. Ozan Veryeri SAD-AFAG