Gökova’da Balıkçılığa Kapalı Alanların Oluşturulma Tarihçesi

Gökova’da birçok STK ve Üniversitenin kıyı ve deniz ekosistemlerini araştırma ve koruma projesi oldu. Bunlardan ikisi, Gökova ÖÇK Bölgesi içinde Balıkçılığa Kapalı Alanlar (BKA) oluşturulan Sualtı Araştırmaları Derneği’nin 2009-2010 yıllarında sürdürdüğü projeleriydi.

Dolayısı ile, bazı STK’ların dünyada ve ülkemizde kamuoyunu uzun zamandan bu yana yanılttığı ve yanlış yönlendirdiği üzere, gerçekte Gökova’da 2010 da ilan edilen Balıkçılığa Kapalı Alanları kendilerine mal etmektedirler. Gökova’daki 6 Balıkçılığa Kapalı Alan SAD’ın girişimleri ile gerçekleşmiştir.

Gökova’da SAD-AFAG’ın “Gökova’da Bütünleşik Kıyı Alanları Yönetimi ve Planlaması” ve SAD-EKOG’un “Gökova’da Denizel Ekosistemin Güçlendirilmesi” adları ile yürütülen proje ve girişimlerle ilan edilen 6 adet Balıkçılığa Kapalı Alanların evveliyatına ilişkin yazışma, bilgi ve belgeler aşağıdadır.

  • Sualtı Araştırmaları Derneği’nin Tarım Bakanlığı ve Özel Çevre Koruma Kurumu’na başvurduğu Gökova BKA teklif yazısı
  • Gökova Deniz ve Kıyı Alanları Projeleri üzerine 2010 KAY Kongre Bildirisi
  • Gökova Deniz ve Kıyı Alanları Ekolojik Bileşenler, Zonlama ve Sosyo Ekonomik Arazi Kullanımı GIS Haritaları

Ayrıca, iddia edildiğinin aksine zaten Gökova ÖÇK Bölgesi ülkemizin ilk balıkçılığa kapalı alanları değildir. Türkiye’de öncü olarak ilan edilen Balıkçılığa Kapalı Alanlardan birisi Mersin Bozyazı (ODTÜ-DBE ve SAD-AFAG ortak çalıştıkları dönemde) ve daha sonra Karaburun Mordoğan Ardıç (Ayıbalığı) mevkisidir. SAD-AFAG’ın başvuru yazısı ardından 2001’de İzmir Mordoğan Ardıç mevkisi Balıkçılığa Kapalı Alan (BKA) ilan edildi. Ayrıca bunlara ilişkin 2010 KAY Kongre Bildirisi nde bu bilgiler (sarı boyalı paragraflarda) yayınlandı.

 

DCIM100MEDIA